Retro nedir?

Retro nedir?

Retro, bilinçli olarak yakın geçmişin akımlarını, modalarını türeten veya taklit eden tarz. Söz konusu şeyin en az on beş veya yirmi yıl eskiye ait olduğu anlamına gelmektedir. Örneğin 1980'lerin veya 1990'ların giysileri retro sayılabilir.

Retro terimi; Otomobiller'de, astroloji'de ve modada oldukça sık kullanılmaktadır. Peki nedir bu retro? Retro; Kelime olarak Retrospective kelimesinden gelmektedir. "Geçmişe yönelik, geçmişe ait, geçmişi de kapsayan" anlamlarına gelmektedir.

Retro stili; Kültürel olarak eskimiş ya da modası geçmiş bir akımın yeniden popülerleşerek yaygın bir stil haline gelmesi anlamına gelmektedir.

Moda terimi olarak; Geçmişte belli bir dönemde yaygın olan türde giyilen kıyafet ve aksesuarların yeniden popülerleşerek giyilmesi ve kullanılması anlamına gelmektedir.

Astrolijideyse; Gezegenlerin "geriye doğru" hareketi için söylenen kelime anlamına gelmektedir.

Otomobillerdeyse; Geçmişteki otomobil tasarımlarını ve tasarım çizgilerini yeniden son kullanarak günümüzde ki teknolojiyle donatılması anlamına gelmektedir.

Retro tarzının bir çok alanda örnekleri karşımıza çıkmaktadır; Biz burada sadece Moda, otomobil ve astroloji alanları gördük. Ayrıca ayakkabı, saç vb. gibi alanlardada retro tarzına dönüş görülmektedir. Ayrıca retro tarzı bir pazarlama taktiğidir. Buna örnek verecek olursak son yıllarda "Retro ahize" diye bir terim çıktı, retro ahize ne diyecek olursanız eski ev telefonlarının ahizelerinin günümüz cep telefonlarına uyarlanmış halidir. Retro ahize örneğine buradan bakarak bu ürün hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yorumunu bırak