RSS

'2018' 'Ağustos' blog yayınları

3D Yazıcı ile Para Kazanmak

Evinizdeki Üç Boyutlu Yazıcıları birer fabrikaya dönüştürün.

Masaüstü 3D yazıcıların genel tüketicinin ilgisini artan oranda çekmesinin nedenlerinden bir tanesi , bana göre günümüz ekonomik şartlarında kişiyi üretici durumuna geçirerek para kazanmasını sağlayabilmesidir. Elbette para kazanmak için herşeyden önce sabırlı olmak ve emek harcamak gereklidir. Evet , sözgelimi bir fotoğraf makinası alınarak , bir iş başlatılabilir. Ya da küçük bir başka makinayla çok düşük bütçelerde bir takım işler başlatılabilir. Fakat 3D yazıcılarla yapılan iş , biraz farklı. 3D yazıcıyla bir iş başalatırken , var olan işleri daha kısa ve değişik seçeneklerle yapma olanağınız var. Yani 3D yazıcılar var olan süreçleri kısaltarak ve işin içerisine tasarım öğesini alarak diğer iş modellerinden farklı bir seçenek sunuyor.

Toplu imalat süreçlerini kısaltarak kişiye özel ve daha küçük ölçekte imalat seçeneğini sunuyor. Üretim karakterinin bu yönlerinden ötürü 3d yazıcılar , çevreci üretim teknikleri arasında yer alıyor. Buna bir de az miktarda atıkla (eklemeli üretimden dolayı) imalat olanağı da eklenince 3D yazıcıların 21. yüzyılın üretim tekniği olduğu kesinlikle söylenebilir. Günümüzde doğal kaynakları en az düzeyde tüketerek , kişiye özel (ona en çok uyan) ürünü en az atıkla üretebilmek ancak 3D yazıcılarla mümkün.

Aşağıya konuyla ilgili olabileceğini düşündüğüm bir örnek aldım:

Cep telefonu koruyucu kapaklarını evindeki 3D yazıcılarla üreterek satan bir girişimcinin hikayesi ve ürünlerine bir göz atalım. Aşağıda gördüğümüz tarzda kapakları kitlesel üretimde hiçbir üretici sunmuyor. Bu kapaklar üretilirken hiçbir montaj hattı kullanılmadı. Veya malzeme kesilerek bir kısmı çöpe atılmadı. Kalıp çıkarılmadı. Nakliyesi için araç kiralanmadı. Aynı telefon kapağından isteyen birisi kendi evindeki veya en yakın 3D yazdırma servisinde bu kapağı yazdırabilir. (Tasarımcısına az bir ücret ödeyerek dijital dosyayı satın alabilir). En güzeli izleyin ve kendiniz karar verin.

3D YAZICILARLA KENDİ EVİNİZİ YAPMANIZ MÜMKÜN!
PassivDom, kendi elektriğini ve enerjisini üretebilen, tesisat ve botu hattı gerekmeden kendi kendini tamamen idare edebilen evler tasarlayan Ukraynalı bir şirket.

Tesisat, su deposu, altyapı gibi harici yapılar gerektirmeyen ve tamamen pasif bir bina sistemi olan PassivDom’un hiç karbon salınımı yok ve modülleri 3D printer ile üretiliyor. Özel bir pencere teknolojisi kullandığı için ısı kaybını neredeyse tamamen önlüyor. Pencerelerle duvarların ısısı hemen hemen aynı ve mevsim ne olursa olsun evin içi gün ışığı ile dolup taşıyor. Güneş panelleri ile gereken tüm enerji sağlanıyor ve ihtiyaç fazlası enerji bir bataryada stoklanıyor.

İŞTE PASSİVDOM ŞİRKETİNİN TASARLADIĞI VE 3D YAZICI İLE ÜRETTİĞİ EV, NE KADAR GÜZEL DEĞİL Mİ?

3D YAZICI İLE NASIL PARA KAZANILIR?

Her geçen gün üç boyutlu yazıcılar ile alakalı yeni bir haber gündeme geliyor. Geçtiğimiz sene pazara çıkan ve giderek artan şekilde kendinden bahsettiren yeni bir konsept ürün ile tanıştık; 3doodler. Piyasaya çıkmadan büyük heyecan uyandıran bu ürün piyasa çıkar çıkmaz ününü hak ettiğini ispat etti. Bu ürün üç boyutlu yazıcının çalışma mekaniğini bir kalem haline dönüştürerek yeni bir kavramın da kapısını araladı; “Üç boyutlu el sanatları”.

Peter Dilworth ve Maxwell Bogue tarafından ortaya atılan bu dahiyane fikir ile üç boyutlu yazıcıların sarf malzemesi olan abs/pla şeritleri bir kalem ile kullanılabiliyordu.

Şimdiden bir çok muadil ürün pazara çıktı. Her ürün, pedal ve değişik uçlar gibi yeni aksesuarlar ile farklı yaklaşımlar ortaya koyuyor. Ancak bu ürünün henüz gerçek potansiyeline ulaştığını söylemek için gerçekten çok erken.

Ürün fiyat avantajı ve kullanım kolaylığı sayesinde çok daha büyük bir kitleye hitap ediyor. Eğitim, otomotiv, tadilat işleri, mutfak sanatları gibi pek çok alanda benzeri ürünler için henüz keşfedilmemiş bir dünya var.

Öte yandan ürünün kendisi makul bir fiyata satılırken muhtelif özelliklere sahip sarf malzemeleri kullanılarak çok farklı amaçlara hizmet edecek yeni pazarlar oluşturmak mümkün. Örneğin plastik malzemeler yerine sıcaklık ile kristalize olabilen sıvılar, hatta cam kullanarak mücevher pazarında çok farklı çözümler üretilebilir.

Fırsatların altın bir tepside sunulmadığını sadece ipuçlarını takip etmek gerektiğini asla gözden kaçırmamak lazım.

3D Yazıcılar İle Evden Para Kazanmak Artık Daha Kolay

Birçok girişimcinin yaşadığı en büyük sorun aklına gelen projeyi uygulamaya koymak için elindeki malzemelerin yetersiz olması ya da o projeye özel bir kalıbı hiçbir yerde bulamamış olması.

Bu gibi durumlarda iki seçenek ortaya çıkar.

İlk seçenekte Girişimcinin çok parası olur ve uygun kalıbı, ürünü ya da parçayı bir firmadan özel olarak yaptırır ve satın alır.

İkinci seçenekte ise Girişimcimiz biraz züğürttür ve sırf o parça olmadığı için yapacağı iş daha yolun başında iken kepenk kapatır.

3D Yazıcılar Size Nasıl Hizmet Edecek?
Aşağıda bir örnek ürün var.

Bu ürün Fikir aşamasında iken bir görsele, sonrasında da 3D Yazıcı ile reel bir ürüne dönüşmüş.

Daha sonraki süreçte birçok kez Gelişim Göstermiş ve sonunda şuan ki yapısına kavuşmuş.

Edelkrone firması tarafından üretilen bu ürün bir Fikir Aşamasından Ürün Aşamasına geçiş sürecinde 3D yazıcılara birçok kez iş düşmüş durumda.

Sonrasında resmi görünen ürün ortaya çıkmış ve şu aşamada 79 TL gibi bir fiyata pazara sürülmüş.

Sizlerde Evinizde Üretebilirsiniz
Misal bir vida yapacaksınız. Pazardakilerden çok farklı olacak.

Veya bir askılık yapacaksınız, birçok fonksiyonu bir arada tutacak.

Ya da bir kalıba ihtiyacınız var. İstediğiniz şekilde bir yapıyı size sunacak.

İşte bu ve bu gibi durumlar için 3D yazıcılar işinize çok yarayacaktır.

Peki, Dezavantajı Nedir?
3D Yazıcılar halen ne yazık ki biraz pahalı bir ürün. Yazıcı Materyalleri de biraz masraf yapabiliyor.

Ama emin olun dışarda XXXX tutacak olan bir ürünü bu yazıcılar ile yarı yarıya daha uyguna elde edebilirisiniz

---------
3D Yazıcı ile Para Kazanmak Mümkün Mü?

3D yazıcı ile para kazanmak çoğu kişinin merak ettiği konulardan biridir. Günümüz dünyasında para kazanma başlığını içeren her yazı, her video, her olay dikkat çekiyor. Çünkü en basit açıklaması ile insanlar para kazanmak istiyor!


Ekonomik ilişkilerin doğmasıyla, sermaye ve ücretli emek ilişkileri de doğal olarak kendiliğinden kurulmuş ve evrilmiştir. Bazı insanlar, sermaye kategorisinde, sermaye sınıfında yer alırken; bazı insanlar da ücretli emekçi kategorisinde, ücretli emekçi sınıfında yer almaktadır. Yani belirli bir üretim – tüketim dengesi mevcuttur ve tüm ülke ekonomileri, küresel ekonomiler üretici – tüketici kategorilerinde konumlanmıştır. Şuanda hala devam eden bu konumlar, kategoriler 3d yazıcının sarsıcı etkisiyle yıkılma tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır. Çünkü tüketici, ücretli emekçi sınıflarında bulunan bir insan, bir birey, 3d yazıcı ile üretici sınıfına en kolay şekilde geçiş yapabilme imkanına sahip olmuştur.

3d yazıcının bu yönü üretim ilişkilerini en derinden etkilemekte ve mevcut düzenin üzerinde yeni rüzgarlar estirmektedir. Peki bu rüzgarları hissetmek ve yenilik getiren bu havaya kapılıp başka yerlerde, başka konumlarda gözlerimizi açmak mümkün müdür?

Sorumuzun cevabı: 3d yazıcı ile para kazanmak mümkün
Mevcut düzende çalışan ve emekçi konumunda diğer bir adıyla üretici değil tüketici konumunda olan insanların kendi işlerini açması ve bir şeyler üreterek satması oldukça zordur. Çünkü yapmak istedikleri iş için belirli bir sermaye, belirli üretim malzemeleri, belirli bir ofis, belirli bir depo alanı, çalışan ağı, müşteri iletişimini oluşturacak kişiler, pazarı takip edecek görevliler, sosyal medyayı sürekli takip ederek ilgi odaklarının tespitini yapacak kişiler gerekmektedir. Durum böyle olunca da tüketici konumundaki insanlar hiçbir zaman üretici konumuna çıkamamakta ve her zaman başkalarına muhtaç olarak yaşamaktadır. Başkalarının işinde herhangi bir görevde bulunarak paralarını kazanmaktadır. Bizler de önceki yazılarımızda 3d yazıcının devrimsel nitelikte bir teknoloji olduğunu belirtirken bunları göz önünde bulunduruyorduk. Çünkü 3d yazıcı ile tüketici konumunda olan insanlar, üretici konumuna yükselebilme şansı buluyor ve kendi paralarını kendileri kazanabilmek için belli bir potansiyele sahip oluyordu.

Peki 3d yazıcı ile para kazanmak aşamaları nelerdir ? diye soracak olursanız, bu sorunun cevabını da bu yazı içerisinde kolaylıkla bulabileceksiniz. 3d yazıcı ile para kazanmak aşamalarına, yöntemlerine geçmeden önce yukarıdaki giriş bilgilerini vermemizin sebebi, sizlerin mevcut ekonomik koşulları daha iyi analiz edebilmenize yardımcı olmak amacını taşımaktaydı. Tüm bu bilgileri verdikten sonra sizlere sormak istiyoruz : Kendi ürettiğiniz malzemeleri satmak ve kendi işinizin patronu olmak ister misiniz ? ya da daha farklı bir yolla aynı soruyu soralım : Tüketici konumunda sıkışıp kalmadan üretici olmak ister misiniz ? Eğer soruya vereceğiniz cevap, evet ise yazının devamını okumak size büyük bir fayda sağlayacaktır.

3d yazıcı ile para kazanmak aşamalarına geçmeden önce yapılması gereken şey, bakış açınızı tamamen genişletmek ve ekonomik algınızı sıfırlayarak bu yazıya devam etmektir. Çünkü bakış açınızın genişlemesiyle birlikte yaratıcılığınız gelişecek ve farklı üretim şekilleri, farklı pazarlama teknikleri ile kendi paranızı kendiniz kazanabileceksiniz.

3D Yazıcı ile para kazanmak için ne yapmalısınız?
Tasarlamak ve Satmak
Bu yöntem 3d printer alan ve aldığı bu teknoloji ile para kazanmak isteyenler için en güzel yollardan bir tanesidir. İnsan beyninde oluşturulan tasarımların 3d ortama aktarılmasıyla ve 3d baskılama yapılması ile somut nesnelere dönüşmesinin her aşamasını önceki yazılarda ayrıntılı bir şekilde anlatmıştık. 3d tasarımların somut nesnelere dönüşmesi ile insanlar, kendi ekonomik varlıklarına farklı bir yön verebilme imkanına sahip olmuştur. 3d printer teknolojisinin daha yaygın hale gelmesiyle, kendi ekonomisine, kendi mal varlığına yön verebilecek insan sayısı da artacaktır. Her geçen gün gözle görülebilir bir şekilde bu insanların sayısı artmaktadır. Tasarla ve sat yöntemi ile de 3d printer ile para kazanmak kolaylaşmıştır. Bu yöntemde yapılması gereken şey 3d yazıcı modelleme programlarını öğrenmek ve bu programlara hakim olmak gerekmektedir. Bir örnekle açıklayacak olursak bu yöntem, bir çeşit akıllı telefon tasarlayıp onu pazarlamaya ve satmaya benzetilebilir. Maddeler halinde bu yöntemi anlatacak olursak:

Öncelikli olarak yapılması gereken şey CAD araçlarının öğrenilmesi ve bu araçlara, bu programlara hakim olunmasıdır. CAD araçlarından önceki yazılarda da bahsetmiştik. Ancak yine örnek vermek gerekirse, Trimble Sketchup ve TinkerCAD en güzel örnekleri olacaktır. Bu programlar veya araçlar sayesinde başlangıç seviyesinde bir 3d modelleme tasarımcısı olan kişi, birkaç deneme tasarımından sonra görecektir ki kendisi harika tasarımlar yapabilmektedir. Ayrıca bu programların profesyonel derece tasarım yapan kişilere de hitap etmesi, başlangıç seviyesinde olan bir kişinin en üst seviyede tasarımcı olmasına kadar bu programları kullanabileceğinin açık bir belirtisidir. Programlara hakim olmak ve kendi tasarımlarını modellemek isteyen kişiler, internette herkese açık şekilde eğitim veren sitelere girebilir ve eğitimini video destekli bir şekilde alabilir.
Eğer yaratıcılığınızdan şüphe ediyorsanız ve yeterli olmadığınızı düşünüyorsanız thingiverse.com adresindeki 40.000 üzerindeki 3d tasarıma bakabilirsiniz. Bu tasarımları inceledikçe göreceksiniz ki 3d tasarımlara olan bakış açınız genişleyecek ve üretebileceğiniz somut maddelerin yelpazesi genişleyecektir. Birçok farklı tasarımı gördükçe, “Bu da gerçekten üretilebiliyor mu ?” diye kendinize soracaksınız. Çünkü hayal edemeyeceğimiz kadar çok 3d tasarımları her geçen gün artmakta ve ufkumuzu genişletmektedir. Bu bir kollektif çabadır. Tüm tasarımcıların ortaya koyduğu çalışmalar sonucunda mevcut haline gelmiş bir çalışmadır. Bu çalışmalara göz atmak ise en makul ve en akıllıca seçenektir.
Tasarımları inceleyip, gerekli CAD araçlarının kullanımına hakim olduktan sonra, yeni ve yaratıcı, inovatif 3d modellemeleri kendiniz geliştirebilir ve bu geliştirmeyi, bu çabayı bir kazanç kapısı haline getirebilirsiniz. Tüm tasarımları yaptıktan sonra yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de bu tasarımların 3d printer baskılamaya uygun hale getirilmiş olmasından emin olmanızdır.
Yaptığınız 3d modellemeleri ve 3d tasarımları artık pazarlamaya başlayabilirsiniz. Peki nerede nasıl satacağım ? gibi soruları soruyor olabilirsiniz. Bu sorunuza verilecek en uygun cevap, 3d modelleme ve 3d tasarımlar için açılmış sitelerdir. Bu siteler CG Trader, Shapeways, i.Materialise gibi sitelerdir. Yaptığınız 3d tasarımları, bu siteler aracılığıyla pazarlayabilir ve belirli bir gelir elde edebilirsiniz. Pazarlama noktası biraz da sizlerin şahsi yeteneklerine, ikna kabiliyetine bağlıdır. Tasarımlarınızı iyi yaptıktan sonra eğer iyi pazarlayamazsanız başarıya ulaşamazsınız. Siteye koyacağınız fotoğrafların kalitesi, ürün açıklamasındaki ahenk ve çekicilik tasarımınızı pazarlamada size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

3D yazıcı satın almak ve 3D printer hizmeti sunmak
3d printer ile para kazanmak, gerçekten aşırı derecede yetenek isteyen bir olay değildir. Sadece belirli metodları çalıştırarak nasıl bir yol izlenebileceği tespit edilmeli ve bu yolda ilerlenmelidir. Bu yöntemimizde 3d printer ile para kazanmak için yapılması gereken şey, sağlam kalitede, fiyatı bütçenize uygun, değişik tasarımları basabileceğiniz bir 3d yazıcı seçmektir ve bu 3d yazıcıyı satın almaktır.

3d yazıcıyı satın aldıktan sonra, ofisinizde veya evinizde bu yazıcı ile bolca vakit geçirmeniz gerekmektedir. Çünkü bu yazıcıyı her yönüyle keşfetmeniz ve en ince detayına kadar incelemeniz, işleyişini kavramanız en önemli önceliğinizdir. Nasıl bir bebek yürüyemeden koşamazsa, aynı mantalite çerçevesinde sizler de 3d yazıcıyı aldığınızda onu tam anlamıyla öğrenmeden, işleyişini kavramadan, neler yapabildiğini görmeden harikalar yaratamazsınız.

Yani kısacası 3d yazıcıyı karşınıza almanız ve onunla muhabbet ederek hayatının ve var oluşunun her ayrıntısını çözmeniz gerekiyor. Ürün baskılarını nasıl yapıyor, katmanları nasıl diziyor, dizdiği katmanların kalınlıkları ve boyları ne durumda, yapılan 3d tasarımların baskılarını iyi çıkartıyor mu, çıkan baskının üzerinde pürüz var mı, baskılama yapma hızı ne durumda, 3d yazıcı ne kadar hızlı, üründen ürüne ne kadar zamansal farklılıklar gösteriyor, kullanılan filamentlerin 3d yazıcıya etkisi nasıl oluyor, filamentlerin kalitesi 3d yazıcıyı etkiliyor mu, 3d baskılama yapılırken yazıcı ısınıyor mu, 3d yazıcının en önemli kısımlarından olan meme kısmı ya da uç kısmı baskılama sürecinden sonra doluyor mu ? gibi birçok sorunun cevabını bulmanız ve makineyi çepeçevre kuşatarak anlamanız gerekiyor.

Ayrıca 3d yazıcı yazılımlarında herhangi bir sorun çıkıp çıkmadığını kontrol etmeniz, bu yazılımların G-Code olarak yazıcıya kodları gönderip gönderemediğini kontrol etmeniz, yazıcınızın yanında yazılımının da verilip verilmediğini kontrol etmeniz gerekiyor.

Ve bu yöntemin en son aşaması olarak 3D Hubs gibi bilinen 3d yazıcı platformlarında kendi olayınızı anlatmanız ve yukarıda da ayrıntılı değindiğimiz gibi pazarlama yöntemlerini kullanmanız gerekiyor. 3d yazıcı hakkında büyük bir bilgi birikime sahip olmak, yeterli tecrübe sahibi olmak bu açıdan çok önemli bir unsurdur. Çünkü bu bilgi birikimi ve tecrübe sayesinde, 3d printer konusunda kendinize olan güveniniz artacaktır ve bu güven hem pazarlama açısından hem işin kalitesi açısından size harika avantajlar sağlayacaktır. Yani maça 1-0 önde başlamanıza imkan tanıyacaktır ve sizi rakiplerinizden, diğer 3d baskılama hizmeti sağlayacak olan kişilerden bir adım önde gösterecektir.

3D Hubs gibi platformlarda, yapmanız gerekenleri yaptıktan sonra insanlarla iletişime geçeceksiniz ve 3d baskılama yaptırmak isteyen insanların isteklerine cevap vereceksiniz. Böylece ilk siparişten sonra diğer siparişler de hızlı bir şekilde gelecektir. İlk siparişlerinizden sonra zaten referans sahibi olacaksınız ve hakkınızda artan müşteri yorumları ve artan müşteri memnuniyetine sahip profiliniz ile üst sıralarda yerinizi alacaksınız.

3D yazıcı ile para kazanmak doğru soruyu sormayı gerektirir. 3d baskılamaya kim ihtiyaç duyar ki? diye soruyorsanız da emin olun birçok firma ve kişi 3d yazıcı hizmeti almak için sırada beklemektedir. Örneğin bir firma 3d yazıcı ile kendi logosunu bastırmak isteyebilir. Veyahut bir kişi kendi adını büyük 3 boyutlu harfler ile yazdırarak tablosuna astırmak isteyebilir. Ya da bir ev hanımı evinin en güzel köşesine bir vazo koymak isteyebilir ve yine sizinle iletişime geçebilir. Çünkü biliyorsunuz ki 3d yazıcının gerekli olan yazılımları, modelleri, 3d tasarımları hazır olduktan sonra kendi yapı boyutu çerçevesinde ve sınırında yapamayacağı bir somut cisim yoktur. Yani vazoları da üretip satabilirsiniz ya da farklı cisimleri de aynı şekilde satabilirsiniz.

Bir 3D yazıcı ürün veya servis sitesi kurmak ve bu siteden para kazanmak
Diğer yöntemlere göre belki de en çok para gerektiren ve en çok uğraş gerektiren 3d yazıcı ile para kazanma yöntemini yukarıda görmektesiniz. Bu yöntem ile kendinize sürekli bir gelir sağlayabilir hatta ve hatta ilerleyen zamanlarda şirketleşip ekonomik dengelerdeki yerinizi alabilirsiniz.


Kuracağınız bu sitenin en temel işlevi ve en temel özelliği kullanıcı odaklı çalışmaların yapılmasına imkan sağlaması olmalıdır. Kullanıcılar siteye girdiklerinde kendilerine ait kullanıcı bölümlerinde 3d yazıcı serüvenlerine her anlamda devam edebilmelidir.

Kullanıcılar, sizlerin kurduğu websitede kendi öz yaratıcılıkları ile kendi tasarımlarını tasarlama imkanı bulmalı ve bu tasarımları 3d yazıcı ile baskılama fırsatına sahip olmalıdırlar. Bu işlevi gören sitelerden birkaç örnek vermek gerekirse : 3D Figurines, Shapify, Feetz şeklinde örnekler verilebilir. Feetz bu alanda daha yeni faaliyet göstermeye başlayan bir websitedir.

Websitesinin görünümüne de ayrıca önem göstermeniz gerekmektedir. Sitenin gözleri yormayan ve 3d modellemeleri, baskılanmış ürünleri öne çıkartan bir temaya sahip olması sizler için bir avantaj olacaktır. Ayrıca site 3d printer modellemelerinin basabilecek yazılıma sahip olmalıdır. Yani bir kişi siteye girdiğinde 3d modelleri yapıp tasarladıktan sonra baskısını alabilmelidir.

Diğer bir nokta, Solid Concepts gibi siteler bu işlemlerinizi gerçekleştirmek isteyen kişilere teknik destek vermektedir. Tabi ki bu teknik destek pahalıya mâl olacaktır. Ancak bu paraları ve ücretleri vermeden de bu tarz bir sisteme sahip websitesi kurmak neredeyse imkansızdır. Partner olarak Solid Concepts’i seçip sitenizin kurulumu için yardım talep edebilirsiniz. Bir nevi yatırımcı ve destekçi partner olarak sizleri desteklerinde sitenizin kurulumu ve sitenizin devamı için önünüzde bir engel kalmayacaktır.

Hazır designların satılmasından ve baskıya hazır şekilde satılmasından ve bu satışların hepsinin sizin websiteniz üzerinden yapılmasından büyük miktarlarda para kazanmış olacaksınız ve sürekli gelir elde etmiş olacaksınız.

Yukarıda anlattığımız 3d printer ile para kazanmak yöntemlerini dikkatle inceleyip bu alanlar üzerinde çalışma yaptığınızda sizler de kendi parasını kendi kazanan kişiler arasına girmiş olacaksınız ve kendi işinizin patronu kendiniz olacaksınız.